منطقه آزادانزلی

منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد تجاری-صنعتی انزلی واقع در استان گیلان را می توان یکی از «مناطق آزاد هفت‌گانه»  کشور عزیزمان دانست،که در راستای سند توسعه اقتصادی میهن ،در سال 1384 شمسی در کنار ساحل دریای خزر در شهرستان انزلی افتتاح شد.

منطقه آزاد انزلی از لحاظ جغرافیایی در موقعیت ویژه و هوشمندانه واقع شده است و نزدیکی این منطقه به بنادر باکو در آذربایجان،راسنودسک در ترکمنستان، آستراخان و لاگان در روسیه، اکتائو قزاقستان ،فرودگاه سردارجنگل ، تالاب انزلی ، شهرستان رشت،شهرستان آستانه اشرفیه، دهکده ورینا و.. از لحاظ اقتصادی و گردشگری جایگاه ویژه ای را به این منطقه بخشیده است.

 

ورینا در منطقه آزاد انزلی

 برگزاری نمایشگاه های  بین المللی در منطقه آزاد انزلی با کشور های همسایه اعتبار بالایی را به نمایشگاه منطقه آزاد تجاری -صنعتی انزلی بخشیده به شکلی که گاهی رزرو غرفه برای یک شرکت داخلی یا خارجی نیاز به هماهنگی از ماه های قبل می باشد.

منطقه آزاد انزلی در سه حوزه و محدوده مجزای بندرگاهی ؛ اداره کل بنادر و کشتیرانی استان گیلان، شهرک صنعتی انزلی و محدوده منطقه ویژه اقتصادی سابق انزلی با مساحت سه هزار و دویست هکتار خشکی و تا عمق ۲ کیلومتر از دریا در طول ۲۰ کیلومتر از حاشیه دریای خزر را شامل می‌شد که با پیگیری ها و همت مسئولین این محدوده به بیش از 8 هزار و 605 هکتار افزایش پیدا نمود.

از لحاظ شکل گیری منطقه آزاد طبق تلاش های صورت گرفته از سال ۱۳۹۲ با افزایش محدوده، این منطقه استراتژیک ساحلی شمال ایران، در منطقه جنوب دریای خزر و در مسیر کریدور شمال–جنوب واقع شده است. در پی سفر ریاست جمهوری وقت به شهرستان انزلی در راستای اهداف اقتصادی کشور و با توجه به خواست همگانی و براساس مصوبه هیئت دولت وقت در سال ۷۵ طرح منطقه وی‍ژه اقتصادی بندرانزلی که با نظرات کارشناسی شده و مبتکرانه در دو بخش جداگانه تعیین گردید و سپس در سال ۸۲ منطقه ویژه اقتصادی انزلی به منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی بدل شده و در سال ۸۳ نیز اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی مورد تصویب هیئت وزیران قرار گرفت.

پارک ملی بوجاق

یکی از محبوب ترین پارک های کشور عزیزمان که از جذابیت فوق العاده ای برخوردار است پارک ملی بوجاق شهرستان آستانه اشرفیه استان گیلان می باشدکه در نزدیکی منطقه آزاد انزلی قراردارد که با دارا بودن گونه های مختلف زیستی ،جانوری و زمین‌های ساحلی، جلگه‌ای و علفزار، گردشگرانی از داخل و خارج کشور همه ساله جهت دیدن پدیده های زیبای طبیعت به این منطقه می آیند.

تصویر از لست سکند

ورینا در نزدیکی تالاب انزلی

دهکده ورینا با فاصله تقریبی ۱۵ کیلومتری از تالاب زیبای انزلی محیطی با جاذبه های طبیعی و اکوسیستم منحصر به فرد لذت طبیعت گردی و گردشگری در طبیعت را برای شما دو چندان می کند.

اکواریوم انزلی

آکواریوم انزلی با بیش از ۴۰ آکواریوم، بزرگ‌ترین و کامل‌ترین آکواریوم ایران به حساب می‌آید که به یکی از جاذبه‌های اصلی شهر انزلی تبدیل شده است. ۴۰ متر تونل زیر آب، حجم سه میلیون لیتر آب، وجود آبزیان مختلفی از پنج قاره دنیا، سینماهای چند بعدی و بخش‌های تجاری و خدماتی و تفریحی همه در کنار هم با فاصله کم تر از ۷ کیلو متراژ شهرک ورینا

آکواریوم بندر انزلی با نام «آکواریوم فانتستیک» (Funtastic Aquarium) در پنجم تیر سال ۱۳۹۷ با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیون یورویی خارجی افتتاح شد و علاوه بر ۲۰۰ گونه مختلف آبزیان، بیش از ۵۰۰۰ هزار خزنده، آبزی و پرنده را در خود جای داده است و از همین رو جامع‌ترین کلکسیون گونه‌های آبزیان را می‌توان در آن مشاهده کرد.

تصویر ازkojaro

بازارهای منطقه آزاد انزلی

1-مرکز خرید ستاره شمال منطقه آزاد انزلی  :

این بازار یکی از بازار های  لوکس در شهر بندر انزلی است. در این بازار شما می توانید انواع کالا مانند گل و گیاه، پوشاک، اسباب بازی و … را پیدا کنید. مساحت تقریبی این مجتمع حدود ۲۱ هزار متر مربع است. این مجتمع دارای ۶ طبقه بوده که در در طبقه های همکف و اول آن می توانید ۴۸۰ فروشگاه با هر چیزی که دلخواه شما است پیدا کنید.

طبقه دوم اتاق های اداری، طبقه سوم و چهارم واحد های اداری و اقامتی و در نهایت نیز رستوران ها واقع شده اند.

آدرس:گیلان، رشت، منطقه آزاد بندر انزلی، مجتمع ستاره شمال 

2-مرکز تجاری هپی مارکت :

این مرکز با هدف تامین نیاز های مردم و همچنین ایجاد تجربه ای شاد از خرید ایجاد شده است. در این بازار شما می توانید شاهد انواع امکانات رفاهی و تفریحی باشید. این مرکز خرید یک طبقه از خود را به رستوران های متنوع اختصاص داده است. در این طبقه شما می توانید انواع کافی شاپ و سرویس های خدماتی مورد نظر خود را پیدا کنید. این مرکز خرید نوساز و در حال تکمیل شدن است. همچنین مجهز به پارکینگ اختصاصی برای رفاه حال بازدید کنندگان است.

آدرس: استان گیلان – جاده رشت به انزلی – سه راه حسن رود – کیلومتر ۵ جاده زیبا کنار — روبه روی درب اصلی منطقه آزاد

3-مرکز خرید ونوس منطقه آزاد انزلی :

می توان گفت این بازار در نزدیکی بازار کاسپین یکی از بازارهای معروف منطقه آزاد انزلی واقع شده است. ولی از نظر ظاهر هر دو متفاوت هستند. این بازار نیز یکی از بازارهای لوکس منطقه آزاد انزلی محسوب می شود که در طول هفته بسیار شلوغ و پررفت آمد است. یکی از دلایل این موضوع هم راه داشتن این بازار با ساحل بندر انزلی است. در این بازار شما می توانید انواع کالا یمورد نظر خود مانند پوشاک، خوراکی، لوازم خانگی، لوازم آرایش و بهداشتی و … را با قیمت های مناسب پیدا کنید.

این مرکز تجاری دارای ۳ طبقه است که مساحت تقریبی آن چیزی حدود ۵۰ هزار متر مربع است. این مجتمع دارای ۸۳۴ فروشگاه، ۶۶ دفتر اداری، ۱۰۸ انبار، بانک های صادرات و مسکن، نمازخانه، رستوران و کافی شاپ است.

آدرس: ایران – گیلان – بندرانزلی سه راه حسن رود، کیلومتر ۵ جاده زیبا کنار ، منطقه آزاد انزلی 
4-بازار کاسپین منطقه آزاد انزلی :

این بازار در بین مردم و گردشگران بسیار محبوب است که در ساحل بندر انزلی برگزار واقع شده است. این بازار عمدتا دارای کالای روسی است. این بازار در نزدیکی بازار پردیس و ونوس قرار دارد.

آدرس:ایران – گیلان – بندرانزلی جاده انزلی به رشت، ابتدای مسیر حسن رود به زیبا کنار، خیابان مطهری 

5-بازار پردیس منطقه آزاد انزلی :

این بازار یک نوع مرکز خرید زنجیره ای است که ممکن است در سایر شهرهای شمالی کشور نیز آن را پیدا کنید اما شعبه ای که در منطقه آزاد انزلی واقع است دارای ۲ طبقه است که پوشاک زنانه ور مردانه را به فروش می رساند.

آدرس: ایران – گیلان – بندرانزلی خیابان مطهری، ابتدای خیابان ورزش

6-مرکز خرید خاطره در منظقه آزاد انزلی :

این بازار یک نوع مرکز خرید زنجیره ای است که ممکن است در سایر شهرهای شمالی کشور نیز آن را پیدا کنید اما شعبه ای که در منطقه آزاد انزلی واقع است دارای ۲ طبقه است که پوشاک زنانه ور مردانه را به فروش می رساند.

آدرس : ایران – گیلان – بندرانزلی چهارراه برق

7-فروشگاه بچه گانه هپی لند منطقه آزاد انزلی :

همان طور که از نام این فروشگاه مشخص استف در این مرکز خرید می توانید انواع پوشاک بچه ها را پیدا کنید.

آدرس : ایران – گیلان – بندرانزلی خیابان سپه، بعد از مسجد جامع
برخی از مزایای منطقه آزاد انزلی :

– معافیت مالیات بر درآمد و دارایی به مدت ۲۰ سال از تاریخ بهره برداری از هر گونه فعالیت تجاری یا اقتصادی
– امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی و بیمه ای
– امکان مشارکت و مالکیت ۱۰۰ درصد سرمایه گذاران خارجی
– دسترسی به بازار پرجمعیت کشورهای حاشیه خلیج فارس
– قرار گرفتن در راه گذر شمال و جنوب
– مجاورت بندرهای حاشیه دریای خزر
– نزدیکی به فرودگاه رشت
– دسترسی به بازارهای سراسر دنیا پس از اتصال به راه آهن سراسری آستارا و بهره برداری از بزرگراه قزوین – رشت – انزلی و بهره مندی از مزایای حمل و نقل آسان

 

مزیت‌های جغرافیایی – اقتصادی و مزایای تولیدی – اقتصادی منطقه آزاد انزلی:

– برخورداری از موقعیت ممتاز جغرفیایی و قرار گرفتن در مسیر کریدور نوستارک.
– مجاورت با کشورهای آسیای میانه از طرق خاکی و آبی
– برخورداری از منابع طبیعی و جنگل های انبوه ، آب و هوای معتدل ، خاک حاصلخیز کشاورزی و تالاب منحصر به فرد انزلی و سواحل زیبای دریای خزر
– وجود رودخانه های بسیار در منطقه
– دسترسی دریائی به بنادر آستراخان و لاکان روسیه.
– کوتاهی مسیر حمل و نقل از طریق گیلان.
– یکی از قطب های صنعتی کشور، به ویژه در صنایع تبدیلی کشاورزی و دریایی و صنایع دارویی و سلولزی و نساجی (جزو ده استان اول کشور
– دسترسی به مواد اولیه برای توسعه صنایع تبدیلی.
– وجود صنایع بزرگ همچون کاغذ و نساجی و فولاد.
– دسترسی به نیروی کار ارزان
– بهره مندی از منابع انرژی مصرفی ارزان

بنابراین با توجه به تمام نکاتی که برشمردیم زیباکنار دارای پتانسیل بسیار بالایی برای سرمایه گذاری میباشد. به عنوان مثال سرمایه گذاری در این منطقه در بخش املاک و خرید ویلا در زیبا کنار از شرکت معتبر ویلا آرمانی بدون ریسک و بسیار سودآور است.